«تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.»

همه چیز درباره کلسترول

شناخت دقیق تری در مورد کلسترول
کلسترول یکی از مواد اجتناب ناپذیر برای ادامه حیات است. در واقع، به مقدار طبیعی در ساخت سلولهای مغز، قلب،‌ پوست و…، بعضی هورمونها از جمله هورمونهای جنسی، سنتز ویتامین D برای تثبیت کلسیم در استخوانها شرکت دارد.
کلسترول کلی خون که به شکل لیپو پروتئین تغییر حالت می‌یابد، مجموع کلسترول خوب ( مقدار بالای لیپو پروتئین) یا کلسترول (HDL) و کلسترول بد ( مقدار پایین لیپو پروتئین) یا کلسترول LDL را در بر می‌گیرد. لیپوپروتئین‌های (HDL) انتقال و تقسیم کلسترول را به تمام سلول‌های بدن تضمین می‌کنند. در صورت افزایش، تشکیل پلاک آتروم (آترواسکلروز) را تسهیل می‌کند. لیپوپروتئین‌های (HDL) مفید هستند؛ زیرا در صورت افزایش خیلی زیاد کلسترول در سلولها به عنوان مسیر بازگشت آنها به سمت کبد عمل می‌کنند. در نتیجه از سلامت سیستم قلبی و عروقی محافظت می‌کنند.
مقدار کلسترول HDL خیلی پایین یا کلسترول LDL خیلی بالا منجر به بیماری‌های عروق کرونر قلب منجر خواهد شد.

عوامل مؤثر بر افزایش کلسترول خون
- عوامل وراثتی مانند افزایش کلسترول خون در خانواده که البته به ندرت دیده می‌شود.
- تغذیه نامتعادل با افراط در مصرف اسیدهای چرب اشباع
- دریافت مواد غذایی دارای کلسترول. با این حال باید توجه داشت، بیشترین مقدار کلسترول بدن ما در کبد ساخته می‌شود.
- تفاوتهای فردی. ممکن است یک خوراکی سرشار از کلسترول سازوکارهای تنظیمی بدن فردی را برای مقابله با افزایش کلسترول خون فعال کند. در حالی که در فرد دیگری روند تعادل خود به خود سنتز کلسترول در کبد سخت تر انجام شود.

مقدار کلسترول ایده آل

کلسترول ایده آل در خانمها و آقایان ۸۰/۱ تا ۲ g/l است. با این حال با توجه به سن و جنس و همچنین مقدار کلسترول خوب خون و تری گلیسیرید بررسی می‌شود. بهتر است بدانید که خانم‌ها از نظر کلسترول بد خون در وضعیت بهتری نسبت به آقایان هستند؛ زیرا بعضی هورمونها تا زمان یائسگی این نقش حفاظتی را بر عهده دارند. کلسترول بد باید پایین نگه داشته شود بخصوص اگر عوامل زمینه ساز نیز وجود داشته باشد. به عنوان مثال، در صورت عدم عامل خطر، مقدار LDL باید کمتر از ۲/۲ g/l باشد. اما اگر فرد سابقه آنفارکتوس قلبی و دیابت نوع ۲ دارد، این مقدار باید کمتر از ۶/۱g/l باشد.

خطرات کلسترول بالا

افزایش کلسترول از ۲ تا ۵۰/۲ g/l قابل قبول است و بیش از ۵۰/۲ g/l خیلی بالا تلقی می‌شود. کلسترول بالا در دیواره رگها بخصوص رگهای قلب جمع شده و آنها را مسدود می‌کند، دریافت خون به ماهیچه‌های قلب را کاهش می‌دهد و نیز تشکیل لخته و درنتیجه آنفارکتوس قلبی را تسهیل خواهد کرد. کلسترول بالا در کنار استعمال دخانیات و فشار خون بالا جزو عوامل زمینه ساز بیماری‌های عروق کرونر به شمار می‌آید که البته برگشت پذیر است. جالب است بدانید که کاهش ۱ درصدکلسترول خطر بیماری‌های قلبی عروقی را تا ۲درصد کم می‌کند. در صورتی که آزمایش خون کلسترول خون را بالا نشان داد، لازم نیست خیلی نگران شوید، بلکه فقط کافی است تا کلسترول بد، خوب و کلی خون را کنترل کنید.

کاهش کلسترول بد و افزایش کلسترول خوب؛‌چگونه؟

نکته مهم در مورد کنترل کلسترول خون، کاهش مقدار کلسترول بد در هنگام بالا رفتن است که در عین حال باید مانع از کاهش کلسترول خوب شد. برای تنظیم چربی خون باید برنامه غذایی صحیحی را در پیش گرفت. توصیه‌های زیر در این زمینه بسیار مؤثر خواهند بود:
- در ابتدا مصرف کل چربی‌های دریافتی را بدون حذف کامل،‌کاهش دهید.
- افراط در خوردن مواد غذایی سرشار از اسیدهای چرب اشباع مانند کره،‌پنیر،‌گوشتهای چرب و… که بالا رفتن کلسترول بد خون را در پی دارد، کنار بگذارید.
- مصرف روغن را هنگام پخت غذا محدود کنید. روغنهای مقاوم به گرما را استفاده نمایید. البته بهتر است روش‌های پخت غذا بدون روغن مانند کبابی کردن،‌بخارپز کردن و … را امتحان کنید.
- با مصرف متعادل کره گیاهی به شکل خام یا پخته در هر روز از فواید چربی‌های لازم و سرشار از ویتامینهای A و E بهره مند شوید. در سالادها از روغنهای کلزا، ‌زیتون، ‌ذرت استفاده کنید؛ زیرا سرشار از اسیدهای چرب غیراشباع تک هستند که تأثیرات مثبتی بر کلسترول خون خواهند داشت. تنوع را در انتخاب این روغنها فراموش نکنید تا فواید مختلف آنها را کسب کنید.
- محدودیت مصرف خوراکی‌های سرشار از کلسترول از جمله تخم مرغ، کره و شیر پر چرب پس از توصیه‌های غذایی ذکر شده باید رعایت شوند.
- همه چیز را تنها به چربی‌ها محول نکنید. بعضی از خوراکی‌ها مانند سیب،‌ میوه‌های روغنی (‌گردو، فندق، بادام)، سبزی‌ها،‌ حبوبات و… تاثیرات محافظتی بالایی بر ذخیره چربی‌ها داشته و در عین حال منبع خوبی از آنتی اکسیدان‌ها مانند ویتامین C، پلی فنول ها، ‌کاروتن و فیبرهای حل شدنی هستند.


کنترل وزن برای کنترل کلسترول

افزایش وزن حتی در حد جزیی نیز می‌تواند زمینه افزایش کلسترول را فراهم کند. در عین حال کمی کاهش وزن در کنار انجام فعالیت ورزشی مناسب و منظم عوامل مهمی در کاهش این عامل خونی خواهند بود. پس بهتر است از همین امروز کمی تکان
 بخورید!

بدون دیدگاه

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>